Domowo

Biokominek – czy warto?

Moda na kominki nie mija. Zmieniły się jednak sposoby działania niektórych z nich. Alternatywą do tradycyjnego kominka jest dzisiaj biokominek. Czym się charakteryzuje? Czy warto wybrać takie rozwiązanie?

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka w swoim domu, jednak nie każdy może sobie pozwolić na jego montaż. Szczególnie dotyczy to osób mieszkających w bloku. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj jest to możliwe – biokominki to alternatywa dla tradycyjnych kominków. Stanowią one źródło ciepła oraz funkcję dekoracyjną mieszkania, a ich instalacja nie jest skomplikowana. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na tradycyjne rozpalenie paleniska.

Biokominek rozpalany jest za pomocą specjalnego paliwa tzw. biopaliwa w postaci płynnej lub żelowej. W przeciwieństwie do tradycyjnego – nie jest konieczny zakup opału. Oprócz tego biokominek nie musi być podłączony do żadnych przewodów kominowych. Działa on bezpośrednio umieszczony w ścianie. Wyglądem może przypominać tradycyjny kominek. Jego sposób działania jest jednak nieco inny. Warto zastanowić się nad wyborem takiego urządzenia do swojego mieszkania.

Wady i zalety

Biokominki zasilane są specjalnym paliwem, które podczas spalania nie powoduje powstawania dymu, sadzy oraz popiołu. Brak efektów spalania to jedna z najważniejszych zalet tego rozwiązania.

Oprócz tego, biokominki są niezwykle bezpieczne i nie powodują powstawania żadnych szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń. Efektem spalania biopaliwa jest para wodna oraz bardzo mała ilość dwutlenku węgla.

Ekologiczny kominek nie zanieczyszcza się, nie powoduje powstawania sadzy, ani żadnego osadu. Nie powstaje również popiół. To sprawia, że właściwie nie jest konieczne jego czyszczenie.

Istotną zaletą biokominków jest także ich funkcja dekoracyjna. Wybór jest ogromny, dlatego każdy może znaleźć coś, co będzie idealnie pasowało do danego pomieszczenia. Idealnie komponuje się ze stylowymi, nowoczesnymi wnętrzami.

Biokominki możemy łatwo przenieść z miejsca na miejsce. Dlatego jeśli zależy nam na zmianie wystroju wnętrza, bez problemu możemy zmienić również położenie tego urządzenia. Podczas letnich pór roku możemy schować kominek.

Wadą biokominków jest to, że nie dają one dużej ilości ciepła. Niestety nie jesteśmy w stanie ogrzać nimi całego mieszkania, dlatego nie mogą stanowić głównego i jedynego źródła ogrzewania. Poza tym paliwo jest dosyć drogie, szczególnie jeśli zależy nam na ciągłym ogrzewaniu pomieszczenia w czasie chłodnych dni.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim pamiętajmy, że w biokominku powstaje prawdziwy ogień i wysokie temperatury. Dlatego też należy odpowiednio zabezpieczyć odpowiednio otoczenie. Nie umieszczajmy w pobliżu przedmiotów łatwopalnych oraz zadbajmy o to, by obudowa biokomminka była wykonana z bezpiecznych materiałów. Jeśli w domu pojawiają się dzieci również zadbajmy o ochronę rozgrzanego miejsca.

Uważajmy również podczas dodawania paliwa. Pamiętajmy, że błędem jest dolewanie paliwa bezpośrednio na rozgrzane palenisko. Należy również uważać, by płyn się nie rozlał, ponieważ łatwo może dojść do pożaru.

Szalony Max – sklep internetowy z takim asortymentem jak między innymi piece kaflowe, meble warsztatowe, kominki i wiele więcej.

 

One Commnet on “Biokominek – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *