Finanse z biznesem

Inwestowanie w nieruchomości: na czym polega i czy jest opłacalne?

Inwestowanie w nieruchomości to coraz popularniejsza forma lokowania kapitału wśród Polaków. Zainteresowanie tą formą inwestowania środków z każdym rokiem staje się coraz większe. Jednocześnie jednak, wiele osób zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości żywi liczne obawy oraz wątpliwości odnośnie tego sposobu na zarabianie pieniędzy.

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zakup domu lub mieszkania w celach inwestycyjnych jest z całą pewnością inwestycją o wiele mniej wymierną, niż na przykład lokaty bankowe, obligacje Skarbu Państwu lub obligacje korporacyjne a nawet niż lokowanie pieniędzy w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Jednak pomimo tego, inwestowanie w nieruchomości bez wątpienia jest rozwiązaniem, które warto poważnie wziąć pod uwagę rozważając możliwe sposoby na ulokowanie swoich pieniędzy.W tym wypadku nie mówimy bowiem tylko i wyłącznie o inwestowaniu w sensie ścisłym, ale również wysoce pewnej i efektywnej metodzie ochrony kapitału.

Inwestowanie w nieruchomości: na czym polega i czy jest opłacalne?

Inwestowanie w nieruchomości najczęściej występuje w dwóch wariantach. Albo kupuje się mieszkanie w celu wynajmowania go i czerpania comiesięcznych zysków z wynajmu, z ewentualną perspektywą, iż w przeciągu czasu nieruchomość zyska na wartości. Druga forma to kupowanie tych nieruchomości, co do których istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż ich cena będzie rosła.

W pierwszym przypadku dobór lokalizacji oczywiście nie musi zostać poprzedzony aż tak dokładnym rozeznaniem. Wynajęcie komuś nieruchomości w jednym z większych miast niemal nigdy nie stanowi problemu, nawet jeżeli jest to lokal umiejscowiony w starym budynku i w średnio atrakcyjnej lokalizacji.

Co innego, jeżeli głównym celem inwestycji jest założenie, że dana nieruchomość ma znaczące zyskać na czasie w przeciągu następnych lat. Wtedy należy ściśle przeanalizować takie faktory, jak perspektywy zaludnienia oraz rozwoju ekonomicznego dla danego miasta, a przede wszystkim prognozy rozwoju dla konkretnego regionu/dzielnicy. Oczywiście, także w tym wypadku możliwe jest comiesięczne zarabianie na wynajmie mieszkania.

Prognozy i zagrożenia

Często można spotkać się z opiniami, że w Polsce od dłuższego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem tak zwanego „boomu mieszkaniowego”, który ostatnio jest dodatkowo stymulowany polityką socjalną prowadzoną przez państwo. Jednak dają się słyszeć również opinie, że mieszkania w Polsce są po prostu zbyt drogie w porównaniu do średniego wynagrodzenia statystycznego Polaka. W tym drugim przypadku istnieje możliwość istnienia tzw. bańki spekulacyjnej.

Czy tak jest w istocie? Jak na razie, prognozy dla rynku mieszkaniowego w Polsce są korzystne, zwłaszcza w przypadku największych miast. Jeżeli w bliższej przyszłości rzeczywiście nastąpiłoby załamanie na rynku, to musiałoby być ono spowodowane krachem na światowych rynkach ekonomicznych.

Czy jednak oznacza to, że inwestowanie w nieruchomości staje się opcją znacznie mniej atrakcyjną? Niekoniecznie. Warto przecież pamiętać, że ewentualny światowy krach finansowy najpewniej pociągnie za sobą znaczącą albo wręcz radykalną dewaluację wszelkiego rodzaju aktywów, w tym walut, funduszy inwestycyjnych, akcji spółek giełdowych i tak dalej. W tym kontekście, posiadanie nieruchomości wydaje się znacznie bezpieczniejszą formą ochrony kapitału, niż na przykład lokaty w dolarach amerykańskich lub fundusze inwestycyjne. Nieruchomość jest przecież dobrem posiadającym wartość stałą, czyli taką, która de facto nie może zostać zredukowana do zera na skutek działania czynników rynkowych, tak jak ma to miejsce w przypadku na przykład walut, giełdy, funduszy inwestycyjnych a częściowo nawet metali szlachetnych.

Jeżeli szukasz pożyczki pod zastaw nieruchomości, wejdź na stronę Konsorcjum Finansowego i sprawdź ofertę.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *