Ogólna

Podnajem jako inwestowanie zapewniające dochód pasywny

Podnajem to jeden ze sposób na inwestowanie w nieruchomości. Wynajmując nieruchomość, najemca może wynajmować ją dalszym osobom, czyli kolejnym najemcom. Daje mu to możliwość zbudowania dochodu pasywnego. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ nieruchomość wymaga stałej kontroli – chociażby osób, które ją najmują czy stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podnajmując mieszkanie lub pokój?

Łatwy początek

Ze względu na małe nakłady finansowe na początku inwestowania oraz łatwość rozpoczęcia odpowiedniej działalności, podnajem to jeden z prostszych sposób na inwestowanie w nieruchomości. Nie potrzebne są środki finansowe na zakup całego mieszkania, które kosztuje kilkaset tysięcy złotych. W podnajem może więc zainwestować każdy, kto ma odłożone na koncie kilkadziesiąt tysięcy.

Podatki z podnajmu

Warto zainteresować się tym tematem przed rozpoczęciem inwestowania, ponieważ od tego na jaki okres i komu jest podnajmowane mieszkanie zależy sposób opodatkowania. Podatkiem VAT są obłożone firmy zajmujące się usługami hotelowymi. Z podatku VAT nie jest bowiem zwolniony podmiotowo najem krótkoterminowy. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie stawki 8 %. Ogólnie natomiast wynajem lokalu użytkowego przy prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu wg stawki 23%. Wg Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z podatku VAT zwolnione są usługi w zakresie wydzierżawienia oraz wynajmowania nieruchomości na cele mieszkaniowe – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Stanowisko to zajął Dyrektor z Poznania w roku 2016. Nie jest przy tym istotne, kto wynajmuje mieszkanie lub jego część. Aby mieć pewność odnośnie interpretacji ustawy o VAT, można wystąpić z prośbą o indywidualną interpretację, co sugerują bardziej ostrożni doradcy podatkowi.

Umowa podnajmu

Odpowiednia umowa między właścicielem nieruchomości a podmiotem podnajmującym to gwarancja stabilności biznesu. Oprócz podstawowych informacji jak np. ilość pokoi przeznaczonych do użytkowania wspólnego lub wyłącznego przez lokatorów, informacje o uprawnieniach do korzystania z pomieszczeń i urządzeń w mieszkaniu czy czynsz, należy zaznaczyć, że najem nie stoi w sprzeczności z podnajmem. Odpowiednio sporządzona umowa to zabezpieczenie przed nieuczciwymi lokatorami.

Zarządzanie podnajmem

Rozsądne zarządzanie to jeden z najistotniejszych czynników, które sprawiają, że uzyskiwany jest dochód pasywny. Na co zwrócić uwagę przede wszystkim wtedy, kiedy mamy na podnajem wiele nieruchomości? Oto niektóre ze wskazówek.

  • Efektywne znajdowanie lokatorów na długi okres wynajmu,
  • kontrolowanie płatności,
  • opieka nad mieszkaniem w razie np. awarii.

Chcąc uzyskać dochód pasywny mając wiele mieszkań, a nie zajmując się tym samym każdą drobnostką, która dzieje się w mieszkaniu, warto zautomatyzować pewne procesy oraz przekazać niektóre czynności innym osobom. Można np. zatrudnić osobę, która będzie znajdowała lokatorów oraz utrzymywała z nimi kontakt. Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na poszukiwanie nowych inwestycji.

https://skup-nieruchomosci24.pl/Chciałbyś skorzystać ze skupu nieruchomości? Wejdź na stronę skup-nieruchomosci24.pl i dowiedz się więcej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *