Rozrywka

Na czym polega scrapbooking?

Zastanawiasz się co kryje się za pojęciem scrapbooking? A może chcesz wiedzieć na czym dokładnie polega ta technika? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji na ten temat i dowiesz się czy warto z tego skorzystać.

Scrapbooking to sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami czy pamiątkami rodzinnymi. Również ozdabianie kartek, pudełek czy innych przedmiotów można nazwać tym terminem. Scrapbooking powstał w USA i tam jest nadal najpopularniejszy. Technika wykonywania polega przede wszystkim na ozdabianiu – głównie – stron albumów fotograficznych. Wykorzystuje się do tego głównie kolorowy papier, ćwieki, ozdobne nity i inne elementy. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Zasady tworzenia są dowolne, nie istnieją żadne określone reguły scrapbookingu.

Forma scrapbookingu przypomina nieco kolaż – umieszczone zdjęcia w obecności innych elementów tworzą pewną całościową historię. To idealny sposób, by stworzyć wyjątkową rodzinną pamiątkę lub wykorzystać ten sposób do wykonania prezentu, dla bliskiej nam osoby. Oprócz interesującego efektu, możemy również doskonale się przy tym bawić. Każdy w swoim życiu chociaż raz powinien spróbować zrobić coś metodą scrapbookingu. Co ważne, dzisiaj pod nazwą scrapbookingu można również znaleźć kartki okolicznościowe, notesy, pudełka, ramki czy nawet dekoracje do domu.

Co jest nam potrzebne?

Podstawowym elementem są przede wszystkim wzorzyste papiery i kolorowe dodatki, takie jak naklejki, kwiaty czy wycinanki. Wiele zależy od naszej pomysłowości oraz wyobraźni. Albumy możemy od początku do końca tworzyć samodzielnie. Możemy wykorzystać do tego tekturowe kartki, brystol czy stary album lub notatnik. Środek może być wypełniony dowolnymi elementami. Mogą znajdować się tam osobiste zapiski czy rodzinne fotografie. Istotne, że są one dodatkowo przyozdobione różnymi ciekawymi wzorami.

Na stronie Dekolo.pl znajduje się wiele materiałów do DIY. Znajdziesz je na https://dekolo.pl/koraliki-i-cekiny – sprawdź!

Jeśli zaczynamy od zera – niezbędnym materiałem będzie papier bazowy. Możemy skorzystać z gotowych albumów albo stworzyć bazę samodzielnie – może to być zwykły papier lub papier wizytówkowy. Musi być ona na tyle sztywna, by utrzymała poszczególne elementy, które będą na niej umieszczane. Pamiętajmy o późniejszym zbindowaniu albumu.

Kolejnym krokiem jest wybór i zakup papieru do ozdobienia bazy. W sklepach możemy znaleźć specjalny rodzaj papieru przeznaczonego właśnie do scrapbookingu. Możemy wybierać spośród ogromnej ilości wzorów oraz faktur. Warto również wyposażyć się w ostre nożyczki, linijkę, a najlepiej matę samoregenerującą, która pomoże nam wycinać odpowiednie kształty. Przydatny może okazać się również skalpel lub nożyk, dzięki którym możemy liczyć na większą precyzję.

Ważne są również materiały klejące – taśma dwustronna czy klej. Ważne, by klej był mocny i łatwy do nakładania. Istotne jest również to, by po wyschnięciu stawał się bezbarwny. Zbyt duża ilość kleju może powodować zbytnie zmiękczenie i pomarszczenie papieru. Dobrym rozwiązaniem jest taśma dwustronna, która jest bardzo mocna i trwała. Niestety nie daje możliwości żadnej poprawki. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również tzw. kostka 3D, która nadaje efekt trójwymiarowy. elementy mogą być przyklejone w pewnej odległości od bazy – kostki mogą mieć różne wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *